Engelli olmayan çocuğum, engelli kardeşinden dolayı psikolojik problemler yaşıyor ne yapabilirim?

Normal bir çocukta olduğu gibi, özürlü bir çocuğun aile katılması, beraberinde ailede problemlere yol açabilmektedir.

Özürlü bir çocuğun varlığı, aile üyelerinin rolleri üzerinde önemli değişiklikler yapabilmekte, duygu ve düşüncelerini olumsuz biçimde etkileyebilmekte ve kişiler için ek bir stres kaynağı olabilmektedir.

Özürlü kardeşin ihtiyaçları nedeni ile sürekli ilgi kaynağı olması, toplumun özürlü kardeşe yönelik olumsuz bakışı, özürlü kardeşin yaşadığı sınırlılıkları nedeni ile kardeşler arasında iletişimin bozulması, özürlü olmayan kardeşin duygularını, davranışlarını olumsuz biçimde etkileyebilir.

Kardeşin, özürlü kardeşi hakkında gerçek bilgilerle bilgilendirilmesi, özürlü çocuğun eğitim ve rehabilitasyon çalışmalarına katılması, özürlü olmayan çocuğun da ailede ihtiyaçlarının bağımsız olarak karşılanması, özürlü kardeşini  daha kolay kabullenmesini sağlayabilmektedir.

Bunun yanı sıra, özürlü olmayan kardeşin duygusal sorunlarını çözmek için, özürlü ve diğer kardeşin devam ettiği okullardaki rehberlik hizmetlerinden ve hastanelerin psikiyatri bölümlerinde görev yapan çocuk psikiyatri ve çocuk psikologlarından psikolojik yardım alabilirsiniz.